پلکسی گلاس متریالی است که برای ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد

حروف برجسته پلکسی گلاس ‏و انواع آن

پلکسی :

پلکسی یکی از متنوع ترین پلاستیک های پلی متیل متاکریلیت (Poly methyl methacrylate: PMMA) یا همان آکریلیک یا آکریلیک گلاس می باشد که با نام تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass)  در حال حاضر یکی از پرکاربردترین ورق ها در صنعت تابلوسازی و سایر صنایع می باشد و تقریبا می توان چنین بیان نمود که در ساخت انواع تابلو های تبلیغاتی می توان از آن بهره برد . جنس پلکسی گلاس از نوعی ترموپلاستیک تشکیل شده است که در ورق ها و رنگ های متنوع به صورت شفاف ، ترانسپارنت ، مات و آینه ای تولید می شود . در واقع پلکسی هم خانواده پلاستیک تلقی می شود و امروزه در دنیای تبلیغات توانسته جایگاه خوبی را برای خود کسب نماید .  برای اینکه پلکسی گلاس بتواند از انواع آلودگی های محیطی مصون بماند هر دو طرف آن را با چسب های مخصوصی می پوشانند . در ساخت تابلو چلنیوم نیز طرح مدنظر بر روی ورق های پلکسی گلاس توسط دستگاه برش لیزری ، برش داده می شود سپس با استفاده از رول چلنیوم دور تا دور آن را می چسبانند .

همان طور که بدان اشاره شد از پلکسی گلس در ساخت تابلو چلنیوم و سایر تابلوهای تبلیغاتی به عنوان یکی از ابزارهای اساسی مورد استفاده قرار می گیرد . قیمت تابلو چلنیوم نیز بر اساس کیفیت و درجه بندی ورق های پلکسی متفاوت می باشد . ورق های پلکسی گلاس تقلبی به مرور زمان رنگ و کیفیت خود را از دست می دهند و نمی توانند نور را به صورت شفاف از خود عبور دهند .

نحوه ساخت حروف برجسته پلکسی :

ابعاد ورق پلکسی گلاس :

ورق های پلکسی در اندازه 183*122 سانتیمتر به صورت یک ورق کامل و استاندارد و با ضخامتی مابین 2 تا 40 میلی متر در بازار عرضه می شود که ضخامت های بالاتر برای مصارف خاص می باشد . برای محافظت سطح ورق پلکسی در کارخانه با استفاده از لایه کاغذی ، سطح آن را می پوشانند . از این پوشش جهت رسم کردن خطوط برش نیز بهره برده می شود که هنگام استفاده به راحتی از روی پلکسی جدا می شود.

انواع پلکسی گلاس :

پلکسی گلاس ورق های چند جداره :

از این نوع ورق برای اجزاء داخلی ساختمان نظیر استخر ، گلخانه و نورگیر استفاده می شود زیرا این ورق ها در مقابل شرایط بد آب و هوایی نظیر طوفان ، تگرگ و آتش سوزی مقاومت بالایی دارند .

پلکسی گلاس ستی نایس :

از این نوع ورق های پلکسی برای دکوراسیون ، تابلو سازی ، نورپردازی سقف کاذب و مبلمان و پارتیشن بهره می برند .

پلکسی گلاس نشکن :

اگر مقاومت بالای پلکسی برای شما حائز اهمیت است می توانید از این نوع پلکسی بهره ببرید به دلیل اینکه جنس آن از اکریلیم های نشکن می باشد و دوام بالایی دارد .

پلکسی گلاس طرح دار :

طرح های متعددی بر روی این نوع پلکسی ترسیم شده است که در رنگ ها و ضخامت های متفاوت عرضه می شود که با توجه به سلیقه مشتریان طرح مدنظر انتخاب می گردد .

پلکسی گلاس اکریفیکس سیستم های چسب :

زمانی که بخواهیم دو یا چند پلکسی را به هم بچسبانیم از این نوع استفاده می شود .

پلکسی گلاس نمایش از قسمت پشت :

برای نمایش تصویر با رزولوشن بالا کاربرد دارد .

پلکسی گلاس ساند استاپ :

زمانی که بخواهید در مکانی از عایق صوتی استفاده نمایید این یکی از بهترین گزینه هاست که می تواند تا 32 دسی بل از شدت صوت بکاهد .

پلکسی گلاس موج دار :

بیشتر در سقف کاربرد دارد مثلا زمانی که می خواهید سقف گلخانه ، یا مکان صنعتی بزرگی را بپوشانید و یا از نوعی حفاظ ضد باد بهره ببرید این گزینه پیشنهاد می شود .

پلکسی گلاس بلوک :

برای ساخت آکواریوم مناسب می باشد .

پلکسی گلاس شفاف :

این نوع پلکسی جایگزین مناسبی برای شیشه محسوب می شود و برای کاربردهای متعددی همچون ساخت استندهای تبلیغاتی ، ساخت تریبون های سخنرانی و استندهای مجری ، ساخت تندیس های چهره تزیینی ، تابلوهای راهنما و ساخت باکس پلکسی گلاس مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت پلکسی گلاس :

پلکسی گلاس با در نظر گرفتن شرکت های تولید کننده وکیفیت محصول دارای قیمت های متفاوتی می باشد .

مزایای پلکسی گلاس :

پلکس مزایای بیشماری دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود  :

مقاوم بودن نسبت به شیشه

 عدم تغییر رنگ

 مقاوم دربرابر اشعه UV

سبک

عایق صوتی و حرارتی

درخشش فوق العاده

انعطاف پذیر

جایگزین مناسب برای شیشه

قیمت پلکسی گلاس مقرون به صرفه است

بالا بودن ضریب امنیتی نسبت به شیشه

حروف برجسته تمام پلکسی چیست ؟

حروف تمام پلکسی با رویه پلکسی گلاس توسط برنامه های طراحی همچون کرل یا تردی مکس در ابعاد مختلف با در نظر گرفتن ابعاد طراحی ، توسط دستگاه برش لیزر بریده می شود و لبه های حروف نیز از جنس پلکسی گلاس به صورت نوارهای 8 سانتی متری می باشد که توسط تابلوساز با استفاده از حرارت و کلروفوم به رویه لیزر شده ، چسبانده می شود . حروف برجسته تمام پلکسی به دو صورت لبه هندی و چفتی ساخته می شوند و حروف برجسته پلکسی قادر به انتشار نور هم از روی سطح و هم از لبه می باشد و برای روشنایی داخل حروف از لامپ های SMD استفاده می شود.

انواع پلکسی کاربردی در تابلوسازی :

سامپکس :

یکی از تولید کنندگان پلکسی با برند معتبر درآسیا سامپکس تایوان می باشد که محصولاتی با کیفیت بالا تولید می نماید که قابلیت نوردهی بالایی داشته و نور به صورت یکدست متصاعد می شود اما لازم به ذکر است که با نام این برند محصولات تقلبی زیادی در بازار موجود است که هنگام خرید فقط یک تابلو ساز حرفه ای می تواند نوع اصل و فرع آن را تشخیص دهد .

چوچن :

یکی دیگر از محصولات پلکس می باشد که ساخته دست کشور چین است و دارای کیفیت معمولی و قیمت پایین می باشد .

ریچانگ : 

همانند چوچن است .

ییرلانگ تایوان :

دارای مرغوبیت خوبی است و توسط کشور تایوان عرضه می شود .