مشتریان عزیز جهت کسب اطلاعات در خصوص نمای چوبی ترموود این مقاله را مطالعه فرمایید

نمای چوبی ترموود

طراحی نمای ساختمان یکی از ارکان و اجزاء اصلی ساختمان است که مورد توجه عموم افراد می باشد . با پیشرفت تکنولوژی و تشنگی افراد به مدرنیته شدن و تمایل به استفاده از سبک های جدید و مدرن سبب شده است همه در صدد یک زندگی مجلل و لوکس باشند که جلوه و نمای زیباتری داشته باشد . برای طراحی داخلی و اجرای نمای ساختمان از متریال های متعددی استفاده می شود که یکی از این المان ها چوب می باشد که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و چوبی که بتواند تمام ویژگی ها و خاصیت های اصلی برای مقاوم بودن در برابر شرایط جوی و محیطی را داشته باشد ترموود نام دارد . چوب ترموود یک نوع چوب مقاوم است که تحت فشار بخار آب در دمایی ما بین 180 تا 220 درجه قرار می گیرد و با گذراندن سه فاز اصلی فرآیند تیمار ، کاملا مقاوم می شود .

استفاده از نمای چوبی در ساختمان سبب ایجاد محیط طبیعی و کلاسیک می شود و انرژی خارق العاده ای ایجاد می نماید گویی که انسان در طبیعت بکر و واقعی زندگی می کند و شادابی و سرزندگی را با خود همراه دارد این در حالی است که استفاده از سنگ یا شیشه در نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی آن نمی تواند چنین حس واقعی را فراهم نماید البته ناگفته نماند چوب ترموود قابلیت ترکیب با انواع مصالح ساختمانی دیگر را دارد که می توان با ایده های بکر و ترکیب آنها برای نما و فضای نشیمن یک محیط خلاق را به نمایش درآورد و جلوه ساختمان را چندین برابر نمود 

ویژگی هایی همچون خالص و طبیعی بودن ، ثبات ابعاد ، سبکی و پایداری در شرایط اقلیمی مختلف و هچنین استاندارد های خاص چوب ترمود سبب شده است که  شما علاوه بر نمای چوبی بتوانید از ترموود برای تزئین قسمت های داخلی ساختمان نظیردیوار ، سونا ، کف ، سقف و در و پنجره  نیز بهره ببرید . 

در طراحی نمای ترموود می بایست به استانداردهایی از قبیل روش برش چوب ، روش پیچ کردن ، فاصله بین پیچ ها ، فاصله اولین پیچ از سر الوار و همچنین جنس پیچ و ضد زنگ بودن آنها توجه نمایید تا بعدها دچار مشکل نشوید .

کیفیت چوب ترموود بستگی به چه عواملی دارد ؟

مواد اولیه بکار رفته و نوع چوب آن

میزان حرارت و نحوه تیمار چوب

انجام عملیات ترمو استاندارد

استانداردهای فرآیند ترموود 

 

 

انجمن فنلاند سه استاندارد میزان حرارت ، روند افزایش و کاهش حرارت و طول مدت حرارت دهی را برای تیمار چوب تعیین نموده است و چوب هایی که طبق این استاندارد تولید نشده باشند قطعا کیفیت نداشته و دچار ترک خوردگی می شوند .

نکات حائز اهمیت برای نصب چوب نما :

1) از تراز بودن سطح زیرساز مطمئن شوید .

2) سطح زیرین زیرساز می بایست حداقل 4 سانتی متر ضخامت داشته باشد .

3) در صورت استفاده از متریال های ترکیبی همچون سنگ یا شیشه مطمئن شوید که مجموع ضخامت زیرسازی و پروفیل های چوب ترموود بدرستی محاسبه شده است .

4) از نصب چوب ترموود به طور مستقیم بر روی دیوار یا قوطی آهنی خودداری نمایید .

5) بدلیل اینکه پروفیل های SHP در برابر شرایط جوی دچار تغییر بعد می شود هنگام نصب می بایست حدود 3 میل در عرض و یک سانتیمتر از دو طرف پروفیل در طول فاصله لحاظ شود اما برای پروفیل UTS نیازی به ایجاد فاصله نیست و فقط در دو انتهای طولی پروفیل یک سانتیمتر فضا ایجاد نمایید .

6) برای پروفیل های چوب زیرسازی 60 سانتیمتر فاصله در نظر بگیرید

7) فاصله مهار پیچ های چوب زیرسازی نسبت به سطح زیرین از همدیگر 50 سانتی متر است و فاصله پیچ های چوب زیرسازی از سر چوب تا وسط اولین پیچ بین 4 تا 6 سانتیمتر می باشد .

8) اگر از زیرساز آهنی استفاده می کنید از استعمال بیش از حد قوطی و سنگین کردن زیرساز خودداری نمایید و برای همه برگشت های بالای 20 سانتیمتری نیاز به استفاده از روش آهن کشی دارید

9) پروفیل های ترمووود از انواع چوب هایی نظیر نوئل ، ون ، کاج  ساخته می شوند که  برای نمای چوبی مناسب هستند ، برای اینکه چوب بکار رفته در نما ماندگاری بالایی داشته باشد می بایست از پروفیل های باکیفیت بهره ببرید

10) برای اینکه چوب نما در مقابل اشعه ماورا بنفش مقاوم باشد بهتر است از پوشش واکس با پایه آبی ، لاک الکل ، رنگ یا روغن استفاده نمایید .

رنگ آمیزی ترموود

یکی از ویژگی های چوب ترموود قابلیت رنگ آمیزی آن است . چوب ترموود که از درخت کاج حاصل می شود قبل از نصب نیاز دارد توسط رنگ های مخصوص چوب ترموود رنگ شده تا در برابر اشعه UV ایمن شود . این رنگ ها به عنوان عملیات پایانی ترموود بوده و از هر گونه تغییر رنگ چوب خودداری می نماید. این رنگ ها تنوع زیادی دارند که بر اساس نیاز مشتری انجام می پذیرند .

به طور کلی دو نوع رنگ پایه آب و پایه روغن برای چوب ترموود وجود دارد که به بررسی هریک می پردازیم

رنگ های پایه آب :

شامل طیف وسیع رنگی هستند که می توانند تا عمق 2 یا 3 میلیمتر به سطح چوب ترمو نفوذ نمایند . این رنگ ها هیچ لایه ای تشکیل نداده و از ایجاد پوسته شدن رنگ در مقابل اشعه UV  خودداری می نماید . به طور کل از این رنگ ها برای چوب های دکوراتیو ، نمای چوبی و کلیه سازه های چوبی ترموود بهره می برند .

رنگ های پایه روغن :

به علت آنکه چوب یک ماده زنده است و برای اینکه در فضای باز بتواند در برابر شرایط مختلف آب و هوایی نظیر سرما ، گرما ، اشعه UV و رطوبت مقاوم باشد ثبات آن را با شیوه هایی همچون اشباع کردن ، فرآوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت حفظ می کنند .

رنگ های پایه روغن ، بدون رنگ و روغنی هستند و برای کاربردهای متعدد چوب ترموود می توان از آن استفاده نمود و  شفافیت و براقیت خاصی به چوب می دهد . استفاده از روغن و رزین براق کننده در نمای چوبی منجر به تغییر در ساختار چوب نمی شود بلکه شفافیت و جلای چوب را بالا می برد . روغن و رزین براق کننده چوب نما یک نوع آنتی باکتریال محسوب می شود و با پوشش نازکی که روی چوب ایجاد می نماید موجب ضد آب شدن چوب و همچنین مقاوم شدن در برابر اشعه ماورا بنفش و عدم پوسته پوسته شدن چوب می شود .

مزایای نمای چوبی 

1) سبکی چوب سبب نصب سریع و آسان چوب نما شده است . اجرای نمای چوبی در مقایسه با متریال هایی مانند سنگ یا شیشه با سرعت بیشتری انجام می شود

2) پایداری و دوام بالای چوب ترموود سبب شده است که چوب نما یکی از پرکاربردترین نماها محسوب شود

3) به دلیل اینکه چوب از منابع تجدیدپذیر و طبیعی حاصل می شود دوستدار محیط زیست است ، سبب کاهش مصرف منابع غیرقابل تجدید می شود و به توسعه محیط طبیعی یاری می رساند و مواد سمی یا آسیب رسان را از طبیعت حذف می نماید .

4) آکوستیک بودن چوب سبب شده است که با استفاده از نمای  چوبی یک عایق صدا ایجاد نموده و محیط آرامش بخشی فراهم نماید .

5) کاهش مصرف منابع غیر قابل تجدید

6) به دلیل خاصیت طبیعی و ذاتی چوب ،  استفاده از چوب در اجزای نمای ساختمان و همچنین قسمت های داخلی آن یک محیط طبیعی و آرام و کلاسیک را فراهم می کند .